Piedāvātā ziņa

svētdiena, 2018. gada 30. septembris

Projekts Etiopietis: Sveiks, krampi, vecozēn!



Shalom, fenomenālā skrējēju nācija. Viņsestdien finalizēju   vienu no saviem sezonas "must do", proti, izskrēju visus šīs sezonas Stirnu buka posmus. Sezona bija lieliska, es izbaudīju katru no skrējieniem, par ko sirsnīgs paldies Rimants un viņa komandai – tas, ko jūs darāt un ko esat izveidojuši,  ir kaut kas patiesi fantastisks. Par Stirnu buku runā pat tie, kas to nekad nav skrējuši, jo redz, dzirdējuši, ka ir kāds sacensību seriāls, pēc kura visi ir kaifā. Tie ir nākamie  dalībnieki. Es arī pirms diviem gadiem biju "nākamais dalībnieks", jo buka kalnu karaliene Evija mani mudināja, ka "Tev ir jāskrien Stirnu buku". Domāju – kas tur tāds īpašs? Noskrēju 2016.gadā Beverīnā Zaķi, noķēru mazuma piegaršu un pēc finiša biju kaifā. Tādā, ka pēc tam blogā to vaļsirdīgi nosaucu par "kolektīvo orgasmu, ko sniedz skriešana". Fair enough : )

Taču atgriežoties pie mūsdienām, kā ja teicu, dalība visos šīs sezonas Stirnu buka posmos bija mans "must do". Pērn nācās izlaist vienu posmu čomu būšanas dēļ, jo nošāvu divus zaķus ar vienu šāvienu – apciemoju manu diždraugu Bruno un noskrēju Aizkraukles pusmaratonu, kas vēsturē iegājis kā pirmais 21.0975, kurā esmu kāpis uz pjedestāla (bronza). Šogad jau uzreiz zināju – skriešu visus. Tas ir jāizdara. Kaifs ir jāķer vispārākajā pakāpē. Noķēru. Kaifu. Sāpes. Ciešanas. Krampjus. Spēku izsīkumu. Enerģijas zudumu. Autopilotu. Un pāri visam – yes, baby, skriešanas kolektīvo orgasmu.

Līgatnes Stirnu bukā skaidri zināju, ka skriešu kādu no garākajām distancēm – lūsi vai buku. Tīri  no sirds gribējās lūsi, jo ar to sezonu sāku (un gribēju nobeigt), taču klausot intuīcijai un veselajam saprātam izvēlējos buku, jo nejutos drošs par sportisko kondīciju, kā arī zināju, ka organizatori būs parūpējušies par sasodīti grūtu (bet pasakainu) sezonas "Grand Finale". Izvēle bija pareiza.

Startā diezgan ātri palaidu priekšā vienu no saviem lojālākajiem skriešanas čomiem Māri. Parasti viņš elpo manus putekļus, bet šoreiz kā multenē par "road runner" aiznesās pa priekšu. Domāju – lai jau skrien, noķeršu ap kādu desmito. Ap trešo mani apgāja Iecavas ņiprais ikrs Andis. Uz viņa jautājumu, kā skrienas atbildēju ar fake news jeb "viegli", bet laikam Dieviņam sestdien nebija laba humora izjūta. Sak, es Tev parādīšu "viegli". Parādīja.

Vispār diezgan agri sapratu, ka šī nav mana skrienamā diena – it kā skrējās normāli un nekādu globālu klapatu nebija, bet kaut kas īsti nebija lāgā. Ap desmito kilometru Māri nebiju noķēris. Toties, kad pie dzirdināšanas punkta, kur sadalās buki ar lūšiem (ap 11.-12.) mani apskrēja bijušā dūdiņa, es pie sevis nodomāju: "Pārum, lūk ir Tavs līmenis. Šodien Tevi apskrien viņa, rīt penZonāri un nūjotāji". Par šo pavērsienu šķiet pārsteigts biju gan es, gan viņa. Nē, nu skaidrs, ka visu jau varēja pavērst tā, ka vai nu viņa ir lieliskā formā (par ko prieks) vai es sūdīgā (par ko… haha, saņemies, speķotais lašara) vai (visdrīzāk) – abi kopā.

Lielākie mēsliņi sākās vēlāk. Ap kādu padsmito, kas varēja būt 15., bet īsti neatceros, vēl sev netipiski nozīmējos lieliskā fotovīra Mareka priekšā, pretojoties gravitācijai un paceļot savu speķi pāris centimetrus virs zemes (domāju, ka tas ir vispareizākais apzīmējums, lai gan patiesību sniegs bilde, ko Mareks noknipsēja). Drīz pēc tam, jutu, ka sāk vilkt augšstilbu. It kā neredzams vīriņš (sauksim viņu par Fedoseju) bakstītu to. Sākumā domāju, ka pārpratums, bet ātri sapratu, ka pie manis ieradies krampis, sak, "Hello, Janis, my old friend". Bingo, pirmoreiz kopš 2012.gada Rīgas maratona. Pirmoreiz Stirnu bukā. Par to mums atkal jāiedzer… 




Skaidrs, ka turpinājums bija atkarīgs no krampjiem – kad tie mani ņēma priekšā kā Dītrihs Rozamundi vācu pornofilmā, tad diez ko labi es uz priekšu netika, kad Dīdrihs ar Rozamundi ieturēja pauzi, tad varēju pat drusciņ paskriet. Vai paiet. Vismaz nebija jāstāv dīvainā pozā, atgāžot pakaļu, jātēlo vingrotājs, kas iemaldījies starp stirnu bukiem un tā tālāk. Bet krampji atgriezās vēl un vēl. Un arvien vairāk vietās. Tagad domāju… 2012.gadā Rīgas maratonā krampji mani ņēma pie dziesmas abās kājās un visur no 26. līdz 40.kilometram. Kā es tiku līdz finišam? No kurienes tas spīts un "kaut vai rāpus, bet finišs jāsasniedz". Protams, ka gēni, bet… pēc Līgatnes krampjiem, kas bija tikai vienā kājā un augšstilbā es uz savu 2012.gada ciešanu ceļu Rīgas maratonā skatos ar respektu, cieņu un savā ziņā pat apbrīnu. Tur tiešām jābūt raksturam.

Atgriežoties pie Līgatnes, būsim godīgi – uz daudzo kāpumu fona sprinta etaps bija faktiski īzī pīzī pasākums. Par nelaimi, tajā posmā, lai arī krampji nebija maksimālajā intensitātē, tomēr mani ņēma pie dziesmas, un vienīgais, ko es varēju – soļot vai viegli patipināt. Tas rezultājās ar respektablo 1600.vietu Sprinta etapā. Izcils rezultāts un fantastiska precizitāte : )

Ja neiet, tad neiet līdz galam. Visas distances garumā biju gana uzmanīgs, lai nenorautu uz mutes, tomēr ap kilometru pirms finiša, saskāros ar neizbēgamo un uzmetu diezgan šarmantu kūlenīti. Man pat patika. Nošmulējos. Pirms finiša pieliku soli, jo krampji, lai gan ar mani draiski saspēlējās, it kā būtu gatavi atgriezties, tomēr  pažēloja, ļaujot cienījami ieskriet finišā. Skaitļiem nav nozīmes. Stirnu buks šosezon bija lielisks. Klau, Rimant, kad būs zināms nākamās sezonas kalendārs?

Pēc nedēļas uzskriešu dzimtajā Iecavā, plaši reklamētajā un slavenajā "Iecavas rudenī", kur allaž skrien augsta līmeņa zvaigznes. Piemēram, es un Andis : )  bet tam sekos Siguldas pusmaratons. Pag, es teicu pusmaratons? Vispār pēc Līgatnes nopietnu apsveru nomainīt distanci no 21 uz 10.5, jo gribu turpināt savu "zem 100 minūtēm". Visticamāk, izlemšu pēdējā brīdī, balstoties uz sajūtām treniņos un "Iecavas rudenī". Intriga saglabājas…

trešdiena, 2018. gada 19. septembris

Projekts Etiopietis: Valmiera, 7x sotaciņš un alus


Shalom! Aizvadītās nedēļas beigās aizvadīju vienu no sezonas svarīgākajiem startiem, proti, pusmaratonu Valmierā. Kā jau pēdējo gadu pusmaratonos, ambīcijas un ekspektācijas man allažiņ bijušas  lielas. Tā bija arī šoreiz, lai gan par ekspektāciju realizāciju nudien nebija pārliecības.

Atceros, ka pērn es biju diezgan drošs, ka nomedīšu 89 minūtes (1h29) un pērnā Valmiera, kurai nebiju speciāli gatavojies, pārliecību tikai stiprināja (otrais visu laiku labākais rezultāts – 1:34:18). Savukārt šogad pirms Valmieras es nudien nebiju drošs, ka ierakstīšos 100 minūtēs un baisākajās prognozēs figurēja štruntīgāks rezults par debijas pusmaratonu (1:42:51, 2009.).

Debijas pusmaratons, starp citu, bija Valmierā 2009.gadā. Tieši tāpēc Valmiera man vienmēr bijusi īpaša. Valmierā arī pirmoreiz izskrēju zem 100 minūtēm un  divreiz labots personiskais rekords. Šarms, ko izstaro šī Vidzemes pilsēta, ir īpašs. Kopš savas apzinātās skrējēja karjeras sākuma Valmierā neesmu skrējis tikai divreiz – 2013.gadā, jo aizbraucu uz Viļņas pusmaratonu, un 2015.gadā, kad manas ambīcijas sabremzēja savainojums, kas lika ātrāk noslēgt sezonu un vēlāk palaisties speķī, kas 2016.gada vasarā noveda pie "Etiopieša" projekta. Starp citu, pirmais starts "Etiopieša" ietvaros bija tieši… mhm, Valmierā. Speķaini 6.2 kilometri, ha : )

Atgriežoties pie šīgada Valmieras pusmaratona, tad minimālais mērķis bija turpināt "100 minūšu" sēriju, proti, izskriet atkal zem 1h40. Sērija sākās etiopieša projekta ietvaros 2017.gada pavasarī Liepājā un turpinās allažiņ un joprojām. Zīmīgi, ka līdz tam garākā sērija "zem 100 minūtēm" bija… tikai 2x. Bet šī gada Valmiera bija jau septītās sacensības zem simtiņa.

Šī gada samocītā un mistiskā Rīga šo seksīgo sēriju gandrīz pārtrauca, bet par laimi iejozu finišā 11 sekundes pirms 100 minūtēm. Aizvien neesmu ticis gudrs, kā tas nākas, ka distances otrā puse bija 7 minūtes (!) lēnāka par pirmo, jo tā nekad nav bijis. Akcentējot un uzsverot to, ka tā nav bijis pat gados, kad biju reāli sūdīgs. Izņemot klaji štruntīgos pusmaratonus (Ventspils 2013., Liepāja 2013., Jelgava 2014.).

Atzīšos godīgi, ka pirms Valmieras dižākais mērķis bija sasniegt personiskā TOP3 rezultātu, kas savulaik nozīmēja ne lēnāk par 1:35:23. Minimālo mērķi pieminēju jau augstāk. Rezultātā sanāca kaut kas pa vidu. Un esmu pat klaji apmierināts. Sapni par ap 1:35 atmetu jau pirmajā aplī, nākamajos divos (mhm, kopā bija 3) galvenais uzdevums bija ierakstīties sotaciņā, un diezgan ātri es sapratu, ka tas tiks realizēts, lai gan līdz beigām paliku piesardzīgs – sak, nevar jau zināt, kādus jokus var izspēlēt organisms. Neizspēlēja.

Ja skatāmies tīri statistiski, tad pirmais no trim apļiem bija ap 31:42, bet jau otrajā temps tika būtiski pakāsts, nokrītot uz 33:16 (tātad faktiski pusotra minūte). Trīs apļu kontekstā tas teorētiski ir daudz, bet praktiski maz. Pilsētā runā, ka tempa noturēšanā  esmu labi trenēts, un Valmiera to pierādīja. Otrais un trešais aplis bija praktiski identiski (33:16 un 33:18). Paldies baloniem aiz muguras, tie mani pavilka uz priekšu, īpaši pēdējā aplī. Un arī tas, ka Māris bija relatīvi tuvu, jo neies tak viņu palaist garām finiša taisnē, ha! Un vēl – pirmie 10.55 un otrie 10.55 atšķīrās tikai par 1m25m, kas ir laba tendence, jo parasti distances pirmo un otro pusi šķir ap 3 minūtēm. Savukārt visu laiku labākajā pusmaratonā (1:31:56, Sigulda 2012.) otrā puse bija vien par 56 sekundēm lēnāka. Kas attiecas uz pašsajūtu Valmieras pusītē, ja skatās tīri pēc šī gada pusmaratoniem, tā bija labākā kāda šogad bijusi. Un tā ir vēl viena laba ziņa. Pirms Siguldas. 







 Kas līdz Siguldai? Daudz treniņu, Stirnu buka Grand Finale 29.septembrī Līgatnē un Iecavas rudens 6.oktobrī. Un tad… 13.oktobrī diži labs skrējiens Siguldā. Skaitļus neminēsim, tie ir manā galvā : )

P.S. Valmierā pēc finiša bezalkoholiskais aliņš garšoja kā alkoholiskais. Sapņaini aizdomājos… ja tā būtu vienmēr, haha!



Etiopieša 41 pusmaratons:
Sigulda 2012 (13.10): 1:31:56
Valmiera 2017 (17.09): 1:34:18
Sigulda 2017 (07.10.): 1:35:24
Liepāja 2017 (26.03): 1:35:48*
Valmiera 2011 (18.09): 1:35:53
Valmiera 2012 (16.09): 1:36:41
Liepāja 2018 (07.04): 1:37:35
Ventspils 2012 (16.06): 1:37:37
Biķernieki 2013 (28.04): 1:38:01
Valmiera 2018 (16.09.): 1:38:05
Ventspils 2011 (19.06): 1:38:12
Sigulda 2011 (15.10): 1:38:20
Valmiera 2010 (19.09): 1:38:57
Aizkraukle 2017 (27.05.): 1:38:58
Ozolnieki 2010 (23.10): 1:39:40
Rīga 2018 (20.05): 1:39:49
Rīga 2010 (23.05): 1:40:29
Rēzekne 2013 (4.04): 1:40:30
Ozolnieki 2014 (19.10): 1:41:29
Liepāja 2012 (15.07): 1:41:53
Sigulda 2014 (11.10): 1:42:47
Valmiera 2009 (27.09): 1:42:51
Viļņa 2013 (15.09): 1:43:57
Mežaparks 2011 (16.04): 1:44:32
Mežaparks 2010 (27.03): 1:44:40
Biķernieki 2012 (29.04): 1:44:48
Liepāja 2011 (17.07): 1:45:10
Valmiera 2014 (21.09.): 1:45:11
Sigulda 2013 (12.10): 1:45:22
Kuldīga 2013 (10.08): 1:45:33
Rēzekne 2015 (06.04): 1:45:45
Rīga 2014 (19.05): 1:47:22
Ventspils 2014 (15.06): 1:47:55
Kuldīga 2014 (09.08.): 1:47:59
Biķernieki 2014 (29.04): 1:47:59
Ventspils 2015 (21.06): 1:49:57
Rīga 2013 (19.05): 1:50:12
Kuldīga 2010 (07.08.): 1:50:15
Ventspils 2013 (22.06): 1:53:12
Jelgava 2014 (12.07): 1:56:02
Liepāja 2013 (20.07): 2:03:39

* - tautā runā, ka distance bijusi savus 300 metrus īsāka... 

trešdiena, 2018. gada 12. septembris

Projekts Etiopietis: Gaiziņ, Tu joko?


Shalom, susuriņi! Pašpasludinātā etiopieša blogs nav bijis labu laiku, kā pilsētā runā. Respektīvi, kopš iepriekšējā Stirnu buka posma. Kas loģiski, jo tā pa nopietnam vasarā pašpasludinātais skrien tikai Stirnu buku. Un skrēja arī Latvijas augstākajā paugurā Gaiziņkalnā. Paldies, Rimant, paldies visa Stirnu buka komanda, šis kārtējo reizi bija diži, vareni un seksīgi. 


Ja godīgi, es biju plānojis Gaiziņā skriet buku (par lūsi rausījos). Vienīgā problēma – pēc nedēļas ir Valmieras pusmaratons, kurā ir lielas ekspektācijas. Viena lieta, ko es plānoju, otra lieta, ko gudri cilvēki saka. Tieši tāpēc izmantoju opciju "zvans draugam", un draugs šajā gadījumā bija tētis, kam tomēr ir mūžizglītība sportā. Viņš pārliecinoši norūca: "Zaķis. Ne vairāk". Klaji gan to neakcentēja, bet lika noprast, ka uz Valmieru jābūt pēc iespējas svaigākam, bet ar diviem pusmaratoniem nedēļas laikā – nu kāds Tu svaigais būsi, jopštudej?

Tētim jāklausa. Paņēmu Zaķi. Skaidrs, ka apzinājos, ka Gaiziņš ir Gaiziņš un skriešu prātīgi. Tā arī sāku. Lai gan pirmais kilometrs parasti ir tāda "izretināšanās spēle", tas nebūt nebija lēnākais kilometrs (info statistiķiem – sestais ātrākais). Kad lēnākie "priekšgājēji" bija apskrieti, ieslēdzu "gāzi grīdā" un trešo kilometru noskrēju kā ātrāko (5:27 – phe, nekas īpašs). Nākamie kilometri bija zigzaga formā – te ātrāks, te lēnāks un tā tālāk. Ak, jā, otrajā kilometrā ieslēdzu "mīksto" viena iemesla dēļ – skrienot lejup no kāda paugura, diezgan jūtami pamežģīju potīti un kilometru mēģināju saprast vai nav "sūdi rallā". Kad sapratu, ka nav, skrēju tālāk no sirds un no rajona, vienlaikus vērīgi čekojot, kur lieku kājas.

Kalnu bija gana un visumā izaicinoši, bet vienalga nešķita tā, ka būtu baigi grūti. Ja nākamgad Stirnu buks lēks Gaiziņkalnā (un man domāt, ka lēks), tad gan būs jāizvēlas vismaz buks vai lūsis. Gribas jau sevi drusciņ pamocīt.

Katrā ziņā Gaiziņkalna Zaķis bija krietni vieglāks nekā Kamparkalna Zaķī. Protams, tad bija karstāks, bet kopējā skrienamsajūta bija labāka, lai es, kā eksperts teiktu, ka drīzāk kājas savu darbu izdarīja, bet organisms tomēr nejutās līdz galam komfortabls. Neko darīt, sacensību dienu tak neizvēlas – kad (stirn)bukmeikeri ieliek, tad skrienam.

Un šajā nedēļas nogalē skrienam Valmierā. Pusmaratonu. Numur 41. Ekspektācijas ir tādas, kādas viņas ir, bet tā kā neesmu politiķis, tad muti nebrūķēšu – lai runā darbi. Shalom!